Staff Directory

Office of the Commissioner

Sandra Dunahoo Commissioner 502-573-2382
Chris Musgrave Chief of Staff 502-892-3181
Andrew Demers Public Information Officer 502-892-3184
Carol Juett Special Projects Coordinator 502-892-3507
Nathan Skates Executive Assistant 502-892-3513
Tanya Walton Executive Office Assistant 502-892-3487
Jordan Yoder Analytics Officer 502-573-2382

Office of Legal Services

Greg Ladd General Counsel 502-892-3472
Suzanne Molley Staff Attorney 502-892-3577

Office of Financial Management & Administration

Administration Branch

Melinda Parrish Branch Manager 502-892-3467
Will Rich Executive Director Office Of Financial Management and Administration 502-892-3576
CaSandra Stallard Administrative Specialist 502-892-3477

Cities and Special Districts Branch

Tammy Vernon Branch Manager 502-892-3481
Krysten Barlow Local Government Advisor 502-892-3578
Rebecca Morton-Asomaning Local Government Advisor 502-892-3461
Jason Steele Special Assistant 502-892-3480
Cities/SPGE vMailbox (general mail)

Counties Branch

Robert Brown Branch Manager 502-892-3433
Tom Dobson Local Government Advisor 502-892-3442
Wil Rhodes Local Government Advisor 502-892-3471
Jaarad Taylor Local Government Advisor 502-892-3512
Wendy Thompson Local Government Advisor 502-892-3479
Counties vMailbox (general mail)

Office of Federal Grants

Amy Barnes Executive Director 502-892-3431
Scott Sharp ARC Program Manager / Hearing Officer 502-892-3476
Jessica Wagoner Administrative Specialist 502-892-3470

Neighborhood Stabilization Program

Roy Brothers Neighborhood Stabilization Program Advisor 502-892-3432

Community Enhancement Branch

Jodie Williams Branch Manager 502-892-3484

Infrastructure Branch

Jennifer Peters Branch Manager 502-892-3469
Olivia Clark Local Government Advisor 502-892-3437

Compliance Branch

Mark Williams Branch Manager 502-892-3485
Lee Nalley Administrative Specialist 502-892-3462

Economic Development Branch

Gabe Nickell Branch Manager 502-892-3464

Housing and Communities Branch

Branch Manager Vacant Branch Manager 502-892-3483
Cathy Figlestahler Local Government Advisor 502-892-3445

Public Services Branch

Jeff Hanna Local Government Advisor 502-892-3447

Office of State Grants

Amy Barnes Executive Director 502-892-3431

Coal Development Branch

Billie Renee Johnson Local Government Advisor 502-892-3449
Aaron Jones Local Government Advisor 502-892-3450
Laura Redmon Internal Policy Analyst III 502-892-3453

Special Programs Branch

Office of Field Services

Shane Baker Field Representative
Larry Brown Field Representative
Isaac Myers Field Representative
Rebecca Rittenhouse Field Representative
Aaron Thompson Field Representative