Staff Directory

Office of the Commissioner

Eddie Jacobs Chief of Staff 502-892-3507
Dennis Keene Commissioner 502-573-2382
Megan Armstrong Chief Information Officer 502-892-3483
Mary Palmer Executive Assistant 502-892-3472
Tanya Walton Executive Office Assistant 502-892-3487
Kim Wooldridge Executive Assistant 502-782-4560

Office of Legal Services

Matt Stephens General Counsel 502 564-0318
Bill Pauley Staff Attorney 502-782-1118

Office of Financial Management & Administration

Wil Rhodes Executive Director 502-892-3471

Administration Branch

Melinda Parrish Branch Manager 502-892-3467
Laura Redmon Budget Manager 502-892-3453
CaSandra Stallard Administrative Specialist 502-892-3477

Cities and Special Districts Branch

Tammy Vernon Branch Manager 502-892-3481
Rebecca Morton-Asomaning Local Government Advisor 502-892-3461
Cities/SPGE vMailbox (general mail)

Counties Branch

Robert Brown State Local Finance Officer/ Branch Manager 502-892-3433
Tom Dobson Local Government Advisor 502-892-3442
Jaarad Taylor Local Government Advisor 502-892-3512
Wendy Thompson Local Government Advisor 502-892-3479
Counties vMailbox (general mail)

Office of Federal Grants

Billie R. Johnson Acting Executive Director 502-892-3449
To Be Announced Administrative Specialist
Scott Sharp ARC Program Manager 502-892-3476

Neighborhood Stabilization Program

Roy Brothers Neighborhood Stabilization Program Advisor 502-892-3432

Community Enhancement Branch

To Be Announced Federal Program Specialist

Infrastructure Branch

Jennifer Peters Branch Manager 502-892-3469
Olivia Clark Local Government Advisor 502-892-3437

Compliance Branch

Mark Williams Branch Manager 502-892-3485
Lee Nalley Administrative Specialist 502-892-3462

Economic Development Branch

Gabe Nickell Branch Manager 502-892-3464

Housing and Communities Branch

Travis Weber Branch Manager
Cathy Figlestahler Local Government Advisor 502-892-3445

Public Services Branch

Jeff Hanna Local Government Advisor 502-892-3447

Office of State Grants

Billie ReneƩ Johnson Executive Director 502-892-3449
Troy Shrout Budget Specialist

Coal Development Branch

Aaron Jones Local Government Advisor 502-892-3450

Special Programs Branch

Jessica Wagoner Local Government Advisor 502-892-3470

Office of Field Services

Angie Cain Northern KY Field Representative 502-234-4195
Alex Caudill Northwestern KY Field Representative 502-226-0748
Will Clem Southeastern KY Field Representative 502-229-2097
Jerry Ravenscraft Northeastern KY Field Representative 502-229-1278
Elton Thomas Southwestern KY Field Representative 502-234-4006
Joe Williams Central KY Field Representative 502-234-4712